قبل از خرید آسانسور چه باید بدانید

باور عمومی در هنگام خرید کالا و خدمات به سمت ارزان خریدن تمایل دارد. با لحاظ این موضوع روشن که هر کالا و خدمتی بر اساس تعارف حرفه ای داری قیمت و هزینه تقریبا مشخصی باید باشد و اینکه در مبحث خرید آسانسور که یک کالای فنی و مهندسی مرکب از بخش ها و تجهیزات مختلف است، دانستن نکات مهم و کلیدی می تواند کمک قابل توجهی در دریافت کیفیت مناسب و پرداخت هزینه های مناسب تر ایفا نماید.آسانسور بعنوان یک جزء حیاتی از آپارتمان شما، یک سرمایه گذاری بلندمدت محسوب می شود.

 نوع سیستم آسانسور را به درستی انتخاب کنید

اولین و مهمترین گام پیش از خرید یک آسانسور تعیین نوع سیستم محرکه و ساختار آن است. انواع گوناگونی از سیستم های محرکه برای آسانسور وجود دارند. سیستم های کششی، سیستم های هیدرولیک، سیستم های MRL، سیستم های اسکرو، دنده شانه، وینچ و … معروف ترین انواع آسانسور هستند که هر یک نیز مدل های گوناگونی دارند. بعنوان مثال آسانسورهای کششی با موتورگیربکس یا آسانسورهای کششی با موتور گیرلس.

باید توجه داشته باشید که هر یک از این سیستم ها ویژگی های منحصر بفردی دارند و برای هر شرایطی مناسب نیستند. بنابراین لازم است شرایط کاربری و مشخصات اولیه آسانسور ازقبیل ظرفیت، سرعت، ترافیک، تعداد توقف و … تعیین کنید. و در رابطه با بهترین نوع آسانسور با توجه به مشخصات یاد شده ضمن مشورت با کارشناسان مطالعه و بررسی های لازم را بعمل آورید. بعنوان مثال، اگر یک ساختمان اداری با هفت ایستگاه در دست بررسی است، احتمالا باید سیستم های کششی را مورد بررسی قرار دهید. و دور سیستم های هیدرولیک را خط بکشید. ولی اگر یک آسانسور خودروبر برای جابجایی بین دو طبقه پارکینگ مورد نظر است، قبل از هرچیز باید به آسانسور هیدرولیک فکر کنید. گاهی انتخاب نوع سیستم آسانسور پیچیده میشود. شرایطی را در نظر بگیرید که هم آسانسور هیدرولیک و هم آسانسور کششی به خوبی عمل میکنند. هر دو سیستم واحد شرایط لازم هستند و میتوانند سرویس دهی خوبی داشته باشند. در اینجا باید سایر پارامترها مورد توجه قرار گیرد. برای مثال میدانیم که آسانسور هیدرولیک نیازی به اتاقک موتورخانه در بالای ساختمان ندارد. اگر این موضوع برای سازندگان ساختمان از نظر هزینه و فضا اهمیت داشته باشد آسانسور هیدرولیک یک امتیاز برای خود ذخیره میکند.

 

نکات خرید آسانسور در ارتباط با ظرفیت و تعداد

اگر شما پیش بینی تردد زیادی را در ساختمانتان میکنید بهتر است به بیش از یک آسانسور فکر کنید. محاسبات ترافیک آسانسور را با توجه به شرایط ساختمان به دقت انجام دهید. پس از آن مشخص شود تعداد و ظرفیت بهینه هر آسانسور چگونه باید باشد. همچنین برای تردد افراد مسن و یا معلول (با ویلچر) نیز زیاد باید پیش بینی های لازم انجام شود. در هر صورت وجود دو دستگاه آسانسور در ساختمان میتواند بسیار مفید باشد. در این وضعیت، در صورت خرابی یکی از دستگاه ها یا هنگام سرویس، دستگاه دیگر در دسترس خواهد بود.در حال حاضر مقررات ملی ساختمان، الزاماتی در ارتباط با حداقل ظرفیت، نوع و تعداد آسانسور تدوین نموده است. با این حال بهتر است گام را از الزامات اولیه فراتر نهاده و با توجه به حساسیت بالای آسانسور در ساختمان آینده نگری بیشتری داشته باشیم. باید به این نکته توجه کرد که در یک آسانسور با ظرفیت مفید شش نفر، در واقعیت به زحمت شش نفر جای میگیرند. این موضوع به الزامات ایمنی باز میگردد. بنابراین اگر نیاز ترافیکی یک ساختمان را آسانسوری با 6 نفر ظرفیت براورد میکنید، بهتر است به فکر تامین یک آسانسور 8 یا 10 نفره باشید.

 

سرعت از مهم ترین نکات خرید آسانسور میباشد

یکی از مهمترین مسائل در مورد آسانسور سرعت آن است. سرعت آسانسور باید در تناسب با شرایط کاربری ساختمان، طول مسیر حرکت آسانسور، و البته ترافیک کاری آن مورد بررسی قرار گیرد. در محاسبات ترافیک سرعت آسانسور (ها) نیز باید مشخص شوند. باید توجه داشته باشید که سرعت های بالای آسانسور در مسیرهای طولانی توجیه دارند. مثلا ساختمانی با 12 طبقه سرعت 1 متربرثانیه سرعت کمی بنظر میرسد. ولی همین سرعت برای یک ساختمان 4 طبقه مناسب است. 4.   ایمنی، اولویت اول نکات خرید آسانسورشاید بتوان مهمترین نکات خرید آسانسور را موضوع ایمنی دانست. از فروشندگان آسانسور بخواهید لیستی از عملکردها و قطعات ایمنی پیشنهادی را به شما ارائه دهند. همچنین اگر مواردی را به جز تمهیدات استاندارد برای ایمنی بیشتر پیشنهاد میکنند مورد بررسی قرار دهید. مشخصات فنی، برند و گواهینامه های استاندارد تجهیزات ایمنی باید کاملا مشخص و هنگام نصب تطبیق داده شوند. عملکردهای ایمنی را هنگام راه اندازی آسانسور بطور کامل کنترل و آزمایش کنید.

 

  در مورد هزینه های نگهداری بلند مدت پیش رو برآوردی داشته باشید

ممکن است آسانسوری خاص را با قیمت به نسبت ارزان خریداری کنید غافل از آنکه هزینه نگهداری آن به شدت بالا میباشد. وقتی آسانسوری خاص خریداری میکنید به ندرت بتوانید برای نگهداری از آن پیمانکاران مختلف و زیادی پیدا کنید به همین خاطر مجبور خواهید شد برای نگهداری از آن هزینه های زیادی بابت قرارداد نگهداری پرداخت کنید. برای جلوگیری از تحمیل همچین هزینه هایی ، حتما در زمان خرید آسانسور علاوه به مدنظر قراردادن قیمت آسانسور، به قیمت و چگونگی نگهداری و تعمیرات آن نیز دقت کنید.

 طول عمر آسانسور

فراموش نکنید آسانسور بخشی مهم از ساختمان شما خواهد شد. این دستگاه وسیله ای نیست که پس از مدت کوتاهی براحتی قابل جایگزین کردن باشد. بنابراین موضوع دوام و ماندگاری قطعات و تجهیزات مهم آسانسور باید به دقت مورد بررسی قرار گیرد.

با پرس و جو در مورد تولیدکنندگان قطعات و همچنین فروشندگان قطعات آسانسور اطلاعاتی درباره دوام و ماندگاری محصولات به دست می آورید. برخی شرکت ها محصولاتی با عمر بسیار بالا ارایه میدهند. که بعد از سالهای زیاد هنوز هم نیاز به تعمیرات ندارند. میتوان با مشاوره از مشتریان آنها پیش بینی درستی در مورد محصولات آن شرکت ها به دست آورد. با توجه به اینکه هزینه بازسازی آسانسور حدود 50 تا 80 درصد یک آسانسور جدید میباشد لزوم انتخاب درست یک آسانسور با عمر مفید مناسب، بسیار حایز اهمیت میباشد.عامل دیگری که بجز کیفیت قطعات مورد استفاده در طول عمر آسانسور تاثیر دارد، نحوه صحیح نصب، راه اندازی و برنامه سرویس و نگهداری مستمر است. گاهی اتفاق می افتد که بهترین تجهیزات آسانسور در دست نصابان ناشی خراب میشوند یا به دلیل اینکه بصورت منظم و دوره ای سرویس نشده اند زودتر از زمان انتظار از کار می افتند.

سخن آخر: شرکت آسانسور و پله برقی تکسازان با داشتن مجوز های لازمه از وزارت صنعت، معدن و تجارت و همچنین استاندارد های لازم از اداره استاندارد با توجه به موقعیت جغرافیایی و محاسبات فنی آسانسوری را به شما میدهد که هم از لحاظ کیفیت و هم از جنبه ایمنی و فنی تضمین شده باشد. خدمات پس از فروش و سرویس های نگهداری ماهانه این شرکت توسط کادری مجرب و دوره دیده در کمترین زمان ممکن صورت میگیرد. برای دریافت هر گونه مشاوره با شماره های ذیل تماس حاصل فرمایید

01332347900

09112380681

09380140331

پیام بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.