آهنکشی آسانسور چیست؟

عملیات اجرای سازه در چاه آسانسور که توسط این سازه تمام وزن آسانسور تحمل می‌شود را آهن کشی آسانسور گویند معیارهای بسیاری در کیفیت آهن کشی سازه دخیل میباشد ۳ فاکتور اصلی تشکیل دهنده سازه ها اعم از ستونها کلاف بندی و کلاف آخر می باشند. لازم به ذکر است که نوع آهن آلات استفاده شده شاقول بودن و نحوه نصب توسط تیم مجری نیز از اهمیت بالایی برخوردار است توصیه گروه صنعتی بالابان این است که آهن کشی سازه خود را به تیمی مجرب که توانایی اجرای یک سازه امر را دارد بسپارید؛ به دلیل آن که اسکلت اصلی آسانسور سازه شما قسمت آهن کشی یا شاسی کشی آن می باشد و اگر توجه کافی به این بخش نشود سبب ایجاد خسارت های جانی و غیرقابل جبران می شود. تیم مجری وظیفه دارد قبل از اجرای آهنگ کشی نقشه مصوب و استاندارد آن را تهیه کنند و بر اساس نقشه طراحی شده ، اجرا را پیش ببرد.

نوع آهن آلات مورد نیاز برای آهن کشی آسانسور

با توجه به متفاوت بودن اندازه چاه آسانسور در سازه های ساختمانی با یکدیگر و متفاوت بودن تعداد توقف آنها سایز و تعداد آهن آلات مورد نیاز متغیر میباشد آهن آلات ای که برای آهن کشی آسانسور نیاز است به شرح ذیل می باشد:

١:نبشی ٢:ناودانی ٣:تیرآهن ۴:پلیت

همانطور که در ابتدای مقاله ذکر کردیم ستونها، کلاف بندی و کلاف آخر جزو فاکتور های مهم تشکیل دهنده سازه هستند در آهن کشی آسانسور برای اجرای ستون ها از نبشی در چهار گوشه چاه آسانسور استفاده می شود.برای انجام کلاف بندی باید از ناودانی با فاصله های دقیق و منظم در هر چهار طرف چاه آسانسور استفاده شود کلاف نهایی جهت سقف چاه می باشد

انواع آهن کشی آسانسور

١:سازه‌های با اسکلت فلزی

٢:سازه‌های با اسکلت بتنی

نحوه اجرای آهنگ کشی آسانسور در ساختمانهای اسکلت فلزی:

آهنکشی آسانسور در این نوع از سازه ها راحت تر می باشد به دلیل آنکه اسکلت ساختمان نیز از جنس فلز میباشد و میتوان از یکی از ستون های ساختمان در گوشه چاه آسانسور به عنوان یکی از ستون‌های آسانسور استفاده کرد.(به عبارتی پل گرفتن) . علاوه بر این حلقه کلاف بندی موجود در طبقات را می‌توان به عنوان کلاف بندی سازه های آسانسور به کار برد.

٢: نحوه اجرای آهنگ کشی آسانسور در ساختمانهای اسکلت بتنی:

موردی که در سازه های بتنی حائز اهمیت است محل قرارگیری پلیت ها می باشد جهت پل گرفتن از ساختمان به آسانسور از پله در هر گوشه از چاه و در هر طبقه به کار گرفته می شود. پلیت مناسب برای این کار پلیت ١٠*۱۵با ضخامت ۱۰ میلیمتر می باشد که به هیچ عنوان نباید داخل چاله در دیواره‌های سقف قرار گیرد توجه شود که قبل از اجرای آهنگ پیشی پلیت هایی که توسط سیمان پوشانده شده‌اند باید پاک شوند.

بهترین زمان برای اجرای آهنکشی:

با توجه به تجربه چندین ساله شرکت آسانسور و پله برقی تک سازان ستاره فردا در صنعت آسانسور پیشنهاد ما به شما عزیزان سازنده این است که پس از اتمام آخرین سقف ساختمان قبل از اجرای دیوار چینی آهن آلات خود را با مشاوره با مجری آسانسور خود تهیه فرمایید و نصب آن را انجام دهید به دلیل آنکه اگر آهن کشی سازه خود را به بعد از دیوارچینی یا بعدها موکول کنید در حین اجرای آهنگ کشی امکان آسیب دیوارها و کاهش امنیت جان تیم اجرا کننده وجود دارد.

مواردی که بعد از اجرای آهنگ کشی باید انجام شود:

١:تمامی قسمت های شاسی کشی آسانسور با ضد زنگ ماده حتماً پوشش داده شود

٢:قسمت‌های جوشکاری شده تست شوند

تعیین خط تراز شاسی کشی آسانسور و کلاف بندی:

خط تراز و یا خط مبنا به خطی گویند که همتراز با ورودی آسانسور باشد با قرار دادن یک دیوار در پشت بام و یا مقابل درب آسانسور خط تراز به وجود می‌آوریم کلاس بندی ها تماماً باید به صورت افقی انجام شوند که کاربرد آنها اتصال ستون ها به یکدیگر می باشد تمامی کلاس ها ابتدا باید به صورت تراز و طبق نقشه انتخاب و برش داده شود.

 

شاقول ریزی جهت اجرای سازه چاه آسانسور

این کار جهت پی بردن به خطای چاه انجام می شود. اگر در چاه آسانسور، ناشاقولی وجود داشته باشد و پودرها و تیرها عقب و جلو باشند، داخلی ترین پودر را  باید ملاک قرار دهیم. جهت این کار، یک فرد بر روی پشت بام و چاه آسانسور قرار میگیرد، نخ ریسمان را آویزان و در هر گوشه، هر دو دیوار را شاقول ریزی می نماید. فردی دیگر هم در طبقات داخل ترین دیوار را در نظر گرفته و مقدار اختلاف اندازه آن با معادلش در پشت بام را اندازه می گیرد و می نویسد. این عملیات را باید برای هر چهار گوشه انجام داد تا خطای چاه به دست بیاید.

بعد از این که این مرحله انجام شد، اگر چاه آسانسور را دیوارچینی کرده باشند، باید بال ناودانی ها را مد نظر قرار داد و از اندازه چاه در طرفین و پشت کسر کرد، چون کلاف ها درون چاه جای خواهند گرفت.

شرکت تک سازان ستاره فردا آمادگی خود جهت مشاوره رایگان در زمینه آسانسور و پله برقی را به شما عزیزان اعلام میدارد